KOZAK.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Składanie komputera - co warto wiedzieć? Poradnik

blog Kozak
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Czy komputer stacjonarny jest mi potrzebny?

Wydawać by się mogło, że w erze laptopów i wszechobecnych urządzeń mobilnych, komputery stacjonarne zaczną umierać śmiercią naturalną. Jest to po części prawdą, gdyż w wielu prostych zastosowaniach, komputery są wypierane przez mniejsze, lżejsze, a przede wszystkim mobilniejsze laptopy. Jednak w wielu komputery stacjonarne dalej górują i zapewne utrzyma się to w przyszłości. Są to przede wszystkim gry komputerowe i zaawansowane programy graficzne gdzie poza wysoką wydajnością liczy się także możliwość schłodzenia mocniej obciążonych podzespołów, niższa temperatura

oraz cichsza praca. Bezsprzecznym atutem komputerów stacjonarnych jest także wyższa ergonomia pracy, poprzez możliwość ustawienia monitora o komfortowych wymiarach na odpowiedniej wysokości i odległości od oczu. Pomaga też fakt, że klawiatura jest rozłączona od monitora, co ułatwia odpowiednie ustawienie całego stanowiska pracy.

Co warto wiedzieć przed złożeniem komputera?

Gdy jesteśmy już zdecydowani na zakup komputera stacjonarnego, warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z istniejącymi na rynku możliwościami. Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę, że każdy komputer składa się z wielu podzespołów takich jak procesor, płyta główna czy karta graficzna. Analogicznie jak laptopy, jednak istnieje między nimi znacząca różnica, gdyż laptopy są zamkniętą konstrukcją i najczęściej możliwa jest co najwyżej wymiana pamięci RAM i dysku twardego. O tyle w przypadku komputerów stacjonarnych wszystkie części podlegają wymianie, co daje duże możliwości rozbudowy, a także dopasowanie komputera idealnie do naszych preferencji. Istnieją co prawda komputery już zawczasu złożone z podzespołów. Jednak warto poświęcić trochę czasu lub udać się do profesjonalnego sklepu komputerowego, w którym sprzedawca pomoże w dobraniu podzespołów idealnych do naszych potrzeb, a jednocześnie będziemy mieli gwarancję, że komputer został złożony z nowych, pasujących komponentów, podczas gdy w już złożonym gotowym komputerze mogą być one sprzed kilku generacji.

Które podzespoły są najważniejsze?

Poprawna praca komputera zależy od sprawnego współdziałania wszystkich komponentów. Na co warto poświęcić więcej funduszy, a gdzie można szukać ewentualnych oszczędności w dużej mierze zależy od naszych potrzeb. Mózgiem każdego komputera jest procesor i to często od niego zaczyna się kompletowanie wszystkich potrzebnych podzespołów. Dostarcza on mocy obliczeniowej naszemu komputerowi, która jest wykorzystywana przy każdej operacji niezależnie czy gramy, oglądamy filmy czy surfujemy po Internecie. Na rynku liczy się dwóch głównych producentów Intel i AMD. O ile w przypadku prostych zastosowań wystarczy procesor serii Intel Pentium, o tyle do płynnej pracy warto postawić na procesor Intel Core i3 lub AMD Ryzen 3, a w przypadku zaawansowanych zastosowań przynajmniej procesor Intel Core i5 lub AMD Ryzen 5. W przypadku najwydajniejszych procesorów warto też pomyśleć nad zakupem dodatkowego chłodzenia, które obniży temperaturę naszego procesora o kilka stopni Celsjusza i pozwoli mu bezpiecznie działać na wyższych obrotach.

Po wybraniu procesora kolejnym etapem jest wybór płyty głównej. Należy pamiętać, że inne płyty będą pasowały do procesorów Intel, a inne do AMD. Kolejną sprawą jest wybranie płyty obsługującej procesor z generacji, którą wybraliśmy. Na etapie wyboru płyty głównej warto już się zastanowić jak dużo będziemy potrzebowali pamięci RAM oraz przestrzeni na nasze dane. Większość płyt posiada dwa lub cztery miejsca na kości pamięci RAM, więc jeśli w przyszłości będziemy chcieli mieć więcej pamięci RAM warto już zawczasu kupić płytę z czterema slotami. Jeśli chodzi o dyski na dane, bardzo popularnym wyborem są dyski SSD, które są znacznie szybsze (zwłaszcza na interfejsie M.2 PCIe) od standardowych dysków HDD. Jedną z nielicznych wad jest wyższa cena. Dlatego w przypadku przechowywania dużej ilości danych warto zakupić dwa dyski. Jeden szybki SSD o mniejszej pojemności na pracę systemu i najważniejszych programów oraz duży większy HDD do przechowywania naszych plików.

Kolejnym ważnym podzespołem jest karta graficzna. Odpowiada ona przede wszystkim za wyświetlanie obrazu. Dlatego jeśli planujemy grać w gry z wymagającą grafiką, używać programów graficznych lub oglądać filmy na monitorze o wysokiej rozdzielczości np. 2K lub 4K warto wybrać kartę graficzną z wyższej półki. W przypadku innych zastosowań takich jak surfowanie po Internecie, praca biurowa, obsługa programów takich jak Word czy Excel wystarczy tańsza karta graficzna, a nawet grafika, która już jest wbudowana w procesorze. Po wyborze karty graficznej należy orientacyjnie policzyć ile prądu będziemy musieli dostarczyć naszemu komputerowi. Najłatwiej sprawdzić zapotrzebowanie energetyczne karty graficznej i procesora, gdyż to dwa najbardziej prądożerne podzespoły. Należy też pamiętać o zostawieniu pewnego marginesu, aby moc zasilacza zawsze była wystarczająca. Zasilacze różnią się też sprawnością. Oznacza to, że część wyprodukowanej mocy nie idzie na zasilenie komputera, dlatego warto postawić na zasilacze z certyfikatem 80+, które charakteryzują się wyższą sprawnością. Ostatnim etapem jest wybór obudowy. Musi być ona odpowiednio duża, żeby pomieścić wszystkie podzespoły. Najbardziej kluczowa jest wielkość płyty głównej, długość karty graficznej oraz wysokość chłodzenia procesora. Oprócz tego obudowa powinna zapewniać odpowiedni przepływ powietrza i odprowadzanie ciepła. Nie można zapominać, że pełni ona także funkcję estetyczną, gdyż to ona jest przede wszystkim widoczna dla użytkownika. Dlatego dużą popularnością cieszą się modele z podświetleniem i przezroczystą szybą.

Po skompletowaniu wszystkich potrzebnych podzespołów można przejść do składania całego zestawu krok po kroku lub zlecić to firmie, u której zamówiło się podzespoły. W przypadku naszego sklepu KOZAK.pl złożenie komputera przy zakupie części od zawsze było i będzie darmowe.

Po złożeniu komputera warto rozważyć także kwestię zakupu systemu operacyjnego. Zdecydowanie najpopularniejszy jest Microsoft Windows oraz zakup lub wymianę monitora, na którym dostrzeżemy pełny potencjał naszego komputera.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium